Jak wybrać najlepsze biuro rachunkowe dla serwisu komputerowego

Serwis komputerowy to specyficzna działalność gospodarcza. Nie dlatego, że jego rachunkowość prowadzona jest w jakiś niecodzienny sposób. Nie oferuje też żadnych usług, które byłyby nietypowe lub w jakikolwiek sposób traktowane wyjątkowo przez przepisy prawa.

Taki sposób działalności jest specyficzny ze względu na to, że pracują w nim osoby mające umiejętności i profesjonalne podejście do ogólnie rozumianych komputerów oraz informatyki, dzięki czemu są oni w stanie w pełni wykorzystywać wszystkie elektroniczne narzędzia ułatwiające pracę w XXI wieku, w jego już prawie trzeciej dekadzie. Ma to spore znaczenie dla rachunkowości, która jest na pewno nabrzmiałą biurokracją, ale pojęcie streamliningu i digitalizacji nie jest jej obce. O co dokładnie chodzi i jak to się ma właśnie do biura rachunkowego?

Elektroniczna rachunkowość

Biuro rachunkowe to podmiot gospodarczy, którego zadaniem jest śledzenie wszystkich działań firmy i opisywanie ich zgodnie z ustawą o rachunkowości, z przypisami podatkowymi, prawem pracy, jeśli prowadzone są też kadry i tak dalej. To wszystko oznacza gromadzenie dokumentów przygotowywanych przez firmę i przetwarzanie ich. W tradycyjnym wydaniu, biuro rachunkowe po prostu bierze dokumenty i je przetwarza. W nowoczesnym podejściu może to wyglądać o wiele lepiej, jeśli tylko klient jest skłonny do zmiany swoich przyzwyczajeń. Do takiego podejścia musi być oczywiście przygotowane także samo biuro rachunkowe.

Mowa tutaj o integracji systemów klienta z systemami biura rachunkowego. Odbywa się to na różne sposoby, ale podstawą integracji zazwyczaj są aplikacje magazynowe, programy do fakturowania i podobne narzędzia, które biuro rachunkowe udostępnia sowim klientom w chmurze. Dzięki takim rozwiązaniom nie ma potrzeby tworzenia żadnego obiegu dokumentów czy wymieniania się danymi. Wszystko od razu trafia do wiadomości biura rachunkowego i wszystko jest też odpowiednio archiwizowane.

słowo podatki

Dodatkowe usługi

Warto jest też pomyśleć o biurze, które będzie mogło zaoferować szersze usługi, niż tylko proste prowadzenie ksiąg. Omawiane powyżej usługi integracyjne dają takie możliwości chociażby w kwestii zadań data mining. Jest to proces, w trakcie którego duże ilości danych ujawniają zależności, które nie są widoczne do zwykłej osoby. Działają tutaj oczywiście odpowiednie algorytmy matematyczne. Coś takiego jest oczywiście propozycją raczej tylko dla dużych i bardzo dużych pomiotów, bo mniejsze firmy nie gromadzą odpowiedniej ilości danych, by używanie mechanizmu miało sens.

Dla mniejszych podmiotów ważniejsze są sugestie biura rachunkowego odnośnie zarządzania majątkiem i kapitałem. Biuro, które będzie posiadało doświadczenie z firmami IT, serwisem sprzętu czy szeroko rozumianą informatyką, może być w stanie od czasu do czasu coś podpowiedzieć, co może okazać się bardzo wartościowe. Coraz częściej rachunkowość to bardziej usługa związana z optymalizacją finansową działania firmy niż proste przestawianie cyferek i pilnowanie terminów.

Tax Bonus jest doświadczonym w sprawach IT biurem rachunkowym z Dąbrowy Górniczej, które w swoim portfolio posiada także firmy z kapitałem zagranicznym. Wybierając optymalne biuro rachunkowe dla firmy IT warto też zwrócić uwagę, czy posiada certyfikat Ministerstwa Finansów. Tax Bonus posiada takowy certyfikat. Kadra pracowników jest wykwalifikowana i dobrze zna realia rynku IT nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Warto przejść na ich stronę i podpytać o możliwość współpracy w zakresie obsługi księgowej, ale również kadrowo-płacowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *