Jak podłączyć laptopa pod telewizor ? Intel WiDi 2.0

Chyba każdy z nas pracując na komputerze, czy oglądając na nim filmy pomyślał choć raz, że fajnie byłoby móc wyświetlać obraz z laptopa na telewizorze. Od lat stosowane są w tym celu projektory, jednak, umówmy się, w warunkach domowych jest to rozwiązanie mało realne. Po pierwsze, trzeba by wyposażyć się w projektor (a to może być dość spory wydatek), po drugie, musielibyśmy umieścić go w odpowiednio dużym pomieszczeniu, a po trzecie, obraz z projektora to jednak nie to samo co obraz z telewizora.

Technologia Intel WiDi 2.0

Innym popularnym rozwiązaniem jest łączenie komputera i telewizora za pomocą kabla, ale tu również spotykamy się z całym szeregiem niedogodności. Odpowiedzią na tego rodzaju problemy jest technologia Intel WiDi 2.0.

wiwid 2.0
Intel WiDi 2.0, jak sama nazwa wskazuje, stanowi drugą generację tej technologii, która dzięki wsparciu obsługi wyświetlania obrazu w jakości Full HD oraz poprawionym parametrom przesyłania dźwięku umożliwiła jej wykorzystanie szerokiemu gronu użytkowników. Jak możemy wywnioskować z nazwy, jest to rozwiązanie oferowane przez firmę Intel, dlatego też jego zastosowanie możliwe jest jedynie w przypadku posiadania w komputerze komponentów tego producenta (procesora, karty graficznej i układu WLAN). By skorzystać z tej technologii będziemy potrzebowali jeszcze specjalnej przystawki, którą podłączymy do komputera lub telewizora i to w zasadzie wszystko. Teraz pozostaje nam już tylko zainstalować oprogramowanie WiDi 2.0 na komputerze (co dzięki intuicyjnemu interfejsowi nie powinno przysporzyć nikomu większych trudności) i cieszyć się większym ekranem. Podkreślić przy tym należy, że komputer musi być wyposażony w system operacyjny Windows (komputery Apple z systemem iOS posiadają własną technologię przesyłania – AirPlay).

Funkcjonalność Intel WiDi

Korzystając z tego rozwiązania mamy do wyboru kilka opcji wyświetlania obrazu. Może on być zduplikowany (komputer i telewizor będą wyświetlać ten sam obraz), ale telewizor może nam też służyć do powiększenia obszaru roboczego (będzie na nim wyświetlany „ciąg dalszy” obrazu z komputera). W przypadku wyświetlania w technologii WiDi 2.0 filmów, bądź wykorzystywania jej do pracy, niewielkie opóźnienia w przesyłaniu obrazu pozostaną dla nas praktycznie niezauważone. Nieco gorzej będzie w przypadku grania w gry komputerowe w czasie rzeczywistym. Wówczas opóźnienia (których wielkość zależy od szybkości działania sieci bezprzewodowej, jak też odległości komputera i telewizora) mogą stanowić dla nas poważną przeszkodę w użytkowaniu tej technologii.
Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że do korzystania z tej technologii będziemy potrzebować, mówiąc kolokwialnie, wypasionego komputera. Nic bardziej mylnego. Urządzenia umożliwiające obsługę WiDi 2.0 kupimy już za nieco ponad 1 000 zł (np. laptop Lenovo z serii B50). Możliwość pracy w tej technologii dają oczywiście również laptopy z wyższych półek cenowych, charakteryzujące się znacznie lepszymi parametrami użytkowymi, dlatego też każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *