Jak wyczyścić laptopa ?

Czyszczenie laptopa – podstawowe informacje
Kurz jest nieodłącznym elementem naszego życia. Usuwamy go z półek, książek, bibelotów, ram obrazów, wszelkiego rodzaju przedmiotów znajdujących się w naszym domu… Czy jednak myślimy o tym, że również nasz laptop od czasu do czasu potrzebuje oczyszczenia z kurzu? Mowa to oczywiście o czyszczeniu wnętrza urządzenia, bo jego obudowę i ekran zwykle czyścimy regularnie, gdy widzimy, że istnieje taka potrzeba. Z czyszczeniem wnętrza jest nieco gorzej, gdyż nie jesteśmy w stanie zobaczyć, że jest ono zakurzone. Jednak nasz komputer w końcu zacznie nam dawać sygnały świadczące o tym, że jego czyszczenie jest konieczne. Sygnałami tymi są m.in.:


• zawieszanie się systemu lub samoczynne wyłączanie laptopa
• głośniejsza, niż wcześniej praca komputera
• niestabilność systemu i jego zwolniona praca
• problemy podczas włączania i wyłączania komputera
Spadek komfortu korzystania z laptopa nie jest przy tym jedyną konsekwencją zakurzenia urządzenia. Osadzanie kurzu na wentylatorach utrudnia chłodzenie, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu temperatury podzespołów, a w skrajnych przypadkach może skutkować przegrzaniem i uszkodzeniem tych podzespołów. Istnieje również ryzyko samoczynnego powstawania ładunków elektrostatycznych, które także mogą spowodować awarię i uszkodzenie laptopa.

Jak uchronić się przed tymi nieprzyjemnymi konsekwencjami ?

Oczywiście regularnie czyszcząc nasz komputer. W podstawowym zakresie z powodzeniem możemy to zrobić samodzielnie, bez konieczności oddawania sprzętu do serwisu laptopów. Jeśli chcemy mieć gwarancję, że czyszczenie zostanie przeprowadzone w pełni profesjonalnie i zostaną mu poddane nawet te elementy, których my sami nie jesteśmy w stanie wyczyścić, oddanie komputera do serwisu będzie oczywiście bardzo dobrym pomysłem.
W jaki sposób samodzielnie wyczyścić wnętrze laptopa?
Zadanie to jest stosunkowo łatwe, jeśli zaopatrzymy się w sprężone powietrze, za pomocą którego usuniemy kurz z wnętrza laptopa. Przed przystąpieniem do dzieła pamiętajmy, aby wyłączyć laptopa i odłączyć go od prądu (jeśli akurat ładujemy baterię, poczekajmy aż proces ładowania się zakończy i odłączmy kabel zasilania). Pierwszym krokiem, który jednak nie powinien okazać się zbyt trudny, jest otwarcie obudowy laptopa. Jeśli już to zrobimy, za pomocą sprężonego powietrza możemy wydmuchać zanieczyszczenia z wnętrza urządzenia. Niektórzy decydują się na zastąpienie sprężonego powietrza odkurzaczem, jednak nie rekomendujemy tej metody, gdyż jest ona znacznie bardziej niebezpieczna dla laptopa i wymaga znacznie większej uwagi i precyzji. Usuwając kurz kierujmy powietrze w taką stronę, by zamiast wymiatać go na zewnątrz, przypadkiem nie wtłaczać kurzu do wnętrza laptopa. Po usunięciu kurzu możemy zamknąć obudowę i gotowe. Od razu powinniśmy zauważyć różnicę w działaniu naszego laptopa.
Co zrobić, gdy usunięcie kurzu nie przyniosło oczekiwanych efektów?
Czasem może okazać się, że usunięcie kurzu i innych zanieczyszczeń z wnętrza laptopa nie przekłada się na obniżenie hałasu emitowanego przez urządzenie, czy obniżenie temperatury pracujących podzespołów. Wówczas niezbędna może okazać się wymiana pasty termoprzewodzącej lub wentylatorów. Wymiany tej również możemy dokonać sami, jednak jest to nieco trudniejsze i wymaga większej precyzji i znajomości budowy komputera, niż zwykłe usunięcie kurzu. Pasta termoprzewodząca wspomaga przepływ ciepła między radiatorem i procesorem, dlatego jej wyschnięcie (będące nieuchronną konsekwencją użytkowania komputera i upływu czasu) obniża skuteczność i tempo przepływu ciepła między tymi dwoma podzespołami. Jeśli natomiast chodzi o wentylatory, to czasem zdarza się, że są one za słabe w porównaniu z parametrami innych podzespołów i nie radzą sobie z chłodzeniem laptopa. Ich wymiana na nieco lepsze może okazać się rozwiązaniem wszelkich problemów z temperaturą pracy komputera.

Nie czujesz się na siłach ? 

Lepiej oddaj sprzęt do profesjonalnego serwisu laptopów

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *