Łączenie dwóch kart graficznych w PC

Jak połączyć dwie karty graficzne w komputerze – co musisz wiedzieć ? Dobra karta graficzna jest istotnym elementem w komputerze każdego miłośnika gier, chociaż nie jest kluczowa czynnikiem do odbioru wszelkich tytułów. Mimo wszystko, jeśli chcemy udoskonalić nasz sprzęt warto zastanowić się nie nad nowym, najnowszym modelem, ale nad kupnem drugiej karty graficznej.
Karta graficzna jest odpowiedzialna za generowane grafiki w naszym sprzęcie. Im lepsza, tym lepsza jakość odbioru. Osobom, które dbają sprzęt radzi się jej wymianę, co 2- 3 lata.

Crossfire / SLI – Łączenie kart graficznych

Jednak mamy dla Was inne, często skuteczniejsze i tańsze rozwiązanie, a mianowicie zakup drugiej karty, którą możemy dołożyć do tej, którą już posiadamy. Dzięki temu uzyskamy komputer z dwiema kartami graficznymi. Powinniśmy się, zatem skupić na dwóch producentach kart graficznych: Nvidia ora AMD. Firmy te stworzyły własne technologie, dające możliwość połączenia dwóch, trzech a nawet czterech kart.NVidia GTX 970

Nvidia proponuje nam technologię SLI (Scalable Link Interface), natomiast SLI potrzebuje dedykowanej płyty głównej, obsługującą konkretną technologię. Bez tego połączenie kart będzie bez większego sensu. Ważne jest także by łączyć ze sobą tylko i wyłącznie te same karty graficzne, np. GTX 970, a także dokładnie te same modele.

 

 

 

 

 

AMD R9 270xAMD – Crossfire. Obie propozycję mają takie samo zastosowanie i cel jednak jest między nimi duża różnica. Druga technologia Crossfire wymaga także określonej płyty głównej. Mimo, iż często możemy spotkać się z informacją, że dwie karty będą działać na każdej płycie, która posiada dwa złącza PCI- Express, to w praktyce nie jest to do końca prawda. Wiele modeli obsługuj jedynie SLI. Jednak plusem technologii AMD jest możliwość połączenia dwóch różnych kart, które jednak muszą być kompatybilne, natomiast nie identyczne. Mogą to być modele np. R9 870 ora R9 270X. W tym wypadku należy mieć świadomość, iż to połączenie będzie działać jak fuzja dwóch słabszych modeli.

 

 

 

Ile kosztuje połączenie dwóch kart graficznych ?

Zapewne wielu z Was zada pytanie czy jest to opłacalne. W tej kwestii trzeba mieć na uwadze, iż zespolenie dwóch kart nie zwiększy wydajności dwukrotnie. Średnio liczba klatek na sekundę to około 40-60 procent więcej niż w przypadku użytkowania jednej karty, co jest zdecydowanym plusem. Ważna jest także pamięć vRAM, która w przypadku użycia dwóch kart nie podwoi się. Więc jeśli użyjemy dwóch kart o pamięci 3GB to razem też będą dawać 3GB.jak połączyć dwie karty graficzne

  • Istotny jest także fakt, iż jedna droga i dobrej jakości karta graficzna np. GTX 1070 będzie działać lepiej niż dwie, ale mniej wydajniej. W związku z tym połączenie dwóch kart w SLI lub Crossfire jest bardziej opłacalne, dla osób, których nie stać na nową kartę. Jeśli finanse nie stanowią dla nas problemu, możemy połączyć ze sobą najwydajniejsze układy.
  • Musimy również pamiętać, iż karta graficzna zużywa najwięcej energii. Więc jeśli planujemy dodać kolejną kartę do naszego sprzętu musimy mieć na uwadze wymianę zasilacza. Musi to być model, który ma moc 800-900 W i charakteryzować się dobrą jakością. Istotna jest także wentylacja wewnątrz obudowy.

 

 

 

Decyzja o połączeniu dwóch kart może przynieść wiele korzyści dla naszego sprzętu. Jeśli będziemy pamiętać o wszystkich opisanych wyżej aspektach na pewno zauważymy, że nasz sprzęt jest sprawniejszy i bardziej wydajny.wydajność 2 kart graficznych

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *