Smartfon udostępniający połączenie internetowe tabletowi – a dlaczego nie?

Smartfony przebojem wdarły się do naszej codzienności i dziś wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania bez tych urządzeń. Służą nam one nie tylko do dzwonienia i pisania smsów, ale równocześnie stanowią podręczne centrum rozrywki, pozwalają łączyć się z Internetem, a cały wachlarz specjalnych aplikacji ułatwia wykonywanie codziennych czynności. Wielu użytkowników jednak nie wie, że smartfony mogą być źródłem dostępu do Internetu dla innych urządzeń, jak choćby tabletów i laptopów.

smartphoneUżywając tabletu, czy laptopa do połączenia z Internetem zwykle wykorzystujemy sieć Wi-Fi, do której mamy dostęp. Czasem jednak w okolicy nie ma żadnej sieci, z której moglibyśmy skorzystać. Poza tym część starszych modeli laptopów i tabletów nie posiada modułów 3G lub 4G, które pozwalają na wykorzystanie najnowszych technologii transferu danych komórkowych. Czy w takich przypadkach jesteśmy zmuszeni do rezygnacji z korzystania z Internetu? Jeśli posiadamy smartfon oferujący możliwość udostępniania Internetu – odpowiedź brzmi „nie”. Opcję taką posiadają obecnie praktycznie wszystkie najnowsze smartfony, zarówno te pracujące z systemem Android, jak i Windows oraz iOS. Jak to zatem działa?

Zasada działania jest dość prosta: smartfon posiadający dostęp do transferu danych internetowych za pomocą technologii 3G lub 4G może udostępniać to połączenie innym powiązanym urządzeniom. Udostępnianie takie może odbywać się za pomocą sieci Wi-Fi, ale również kabla USB, bądź technologii Bluetooth. Smartfon spełnia wówczas funkcję swoistego routera, który pozwala na dostęp do Internetu tabletom, czy laptopom. Rozwiązanie takie jest bardzo przydatne, jednak posiada kilka niedogodności, na które musimy zwrócić uwagę.

iphone6Po pierwsze, pamiętajmy by zabezpieczyć dostęp do udostępnianego połączenia hasłem. W przeciwnym wypadku z transferu naszych danych będzie mógł korzystać każdy, kto znajdzie się w pobliżu. Podanie hasła dostępu dla danego urządzenia jest zwykle jednorazowe (musimy je podać przy pierwszym połączeniu, potem dane urządzenie jest już powiązane i łączy się z siecią automatycznie, gdy wykryje udostępniane z danego smartfona połączenie), możemy jednak wprowadzić wymóg każdorazowego podawania hasła dostępu.

Po drugie, zwróćmy uwagę na wielkość transferowanych danych. Nasz smartfon wie, że korzysta z danych komórkowych i podczas takiego transferu nie będzie pobierał uaktualnień oprogramowania (oczywiście, jeśli ustawimy mu taką opcję), jednak łączący się z nim tablet lub laptop takiej wiedzy nie posiada. Może on zatem automatycznie ściągać aktualizacje, co będzie się wiązało z dużym transferem danych. Należy zatem zmienić ustawienia laptopa, czy tabletu tak, by nie pobierał on automatycznych aktualizacji bez pytania nas o zgodę.

Warto również ustalić nieprzekraczalny limit transferu danych, po osiągnięciu którego połączenie internetowe zostanie zerwane. Pozwoli nam to uchronić się przed nadmiernie wysokim rachunkiem u operatora sieci komórkowej. Pamiętajmy bowiem, że smartfon będzie korzystał z wersji mobilnych stron internetowych (o ile oczywiście takie istnieją), jednak laptop już nie – a to wiąże się z większym transferem danych.

Na dziś kończymy ten temat, ale jeszcze do niego wrócimy. Tymczasem zapraszamy jeszcze do zapoznania się z artykułem pt. Jaki tablet wybrać do 500zł, gdzie przedstawiamy najciekawsze budżetowe tablety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *